eugen.kushnerenko@gmail.com
Украина, г. Чернигов, ул. Коцюбинского, 49/а, оф. 210

Мы в соцсетях:

Моя практикаСтатьиВідкриття та вступ в спадщину в умовах війни.

29.04.2022

Питання спадщини завжди було актуальним та часто запитуваним громадянами. А у період воєнного стану це питання постало особливо гостро, адже громадяни потребують роз’яснення порядку спадкування у такий непростий воєнний стан. За даний період в Україні були тимчасово обмежені деякі конституційні права і свободи людини і громадянина.

За загальним правилом для прийняття спадщини чи відмови від неї встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Проте у зв’язку з введенням в Україні 24 лютого 2022 року воєнного стану, відповідно постанови КМУ від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» призупинено перебіг строку прийняття спадщини на час його дії. Тому якщо спадщина відкрилась до початку запровадження воєнного стану  і строк для прийняття спадщини не закінчився не момент запровадження воєнного стану, то строк для прийняття спадщини зупиняється і буде продовжений після припинення воєнного стану.

Отже, якщо спадщина відкрилася до 24 лютого 2022 року і шестимісячний строк не сплив у цей день, спадкоємець може звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом періоду, на який в державі введено воєнний стан, а також після його відміни, протягом строку, що залишався станом на 24.02.2022 року із встановлених шести місяців.

Як оформити спадщину у період запровадження особливого правового режиму, внаслідок воєнної загрози в Україні?

Існують зміни стосовно оформлення спадщини під час військового стану, які надають громадянам спостити дану процедуру.

Так, спадкова справа відкривається будь-яким нотаріусом України на підставі заяви заявника, незалежно від того, де відкривалася спадщина та незалежно від місця знаходження майна.

Це означає що якщо спадщина відкривалася в Києві, а ви знаходитесь в Чернігові, то беззаперечно ви можете звернутися за відкриттям спадщини в Чернігові, а не за місцем відкриття спадщини.

Також хочеться наголосити на тому, що спадкова справа реєструється в книзі обліку і реєстрації спадкових справ, а також алфавітній книзі обліку спадкових справ.

При цьому нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадкування до того часу, поки справа не буде зареєстрована у спадковому реєстрі.

Також, якщо спадковий реєстр не працює-спадкові справи не можуть бути внесені. До того ж після відновлення роботи реєстру, нотаріус протягом 5 днів пере провіряє наявність спадкової справи по зазначеному реєстру. І якщо за результатами перевірки буде встановлено наявність спадкової справи, то заведена раніше справа без використання реєстру передається. Але якщо наявність такої справи не встановлено, то провадиться реєстрація спадкової справи у спадковому реєстрі.

В будь-якому випадку питання відкриття спадщини в даний час може бути для Вас проблемним, адже визнання права власності є одним із складних питань, тому досвід та кваліфікація нашого АО «Кушнеренко та партнери» прийде Вам на допомогу.