eugen.kushnerenko@gmail.com
Украина, г. Чернигов, ул. Коцюбинского, 49/а, оф. 210

Мы в соцсетях:

Моя практикаСтатьиМожливості виїзду військовозобов’язаних за кордон під час воєнного стану.

13.07.2022

24 лютого майже кожен прокинувся в Україні від звуків вибухів, пов’язаних із вторгненням рф. З того дня в країні було введено воєнний стан. Вказані обставини зумовили введення заборони на виїзд військовозобов’язаних чоловіків за кордон.

Питання можливого виїзду за кордон є дуже хвилюючим. Як завжди існують виключення з правил. Розглянемо деякі виключення для чоловіків, які мають можливість виїхати.

Виїзд чоловіків в якості супроводжуючого особу з інвалідністю.

В даному випадку ситуація ділиться на 2 категорії: 1. якщо чоловік є родичем інваліда та 2. якщо чоловік є сторонньою для інваліда особою.

Розглянемо першу ситуацію, коли чоловік – родич інваліда.

Правила перетинання державного кордону громадянами України, надають можливість виїзду за кордон інваліда у супроводі родича, на утриманні якого він знаходиться. Серед таких родичів вказано батьків, дружину/чоловіка, повнолітніх  сина/  доньки, їх
дружини/  чоловіка.

Для виїзду таких осіб необхідний ряд документів. Серед них: документ, що посвідчує Вашу особистість, документ про інвалідність особи, яку супроводжуєте, документ, що підтверджує родинні відносини з інвалідом.

Звичайно існують ситуації, коли прикордонники трактують норми законодавчих актів по-своєму та вимагають ще ряд документів. Це можуть бути документи, що посвідчують необхідність інваліда в постійному догляді, довідка про компенсацію Вам, як особі, що здійснює догляд, тощо. Однак такі вимоги не є правомірними. І це потрібно або доказувати на кордоні або оскаржувати відмову в перетині кордону в судовому порядку.

Інша ситуація, коли чоловік не є родичем особи, яка потребує догляду.

Правила перетину кордону передбачають також можливість виїзду чоловіків з інвалідами або особами, що потребують постійного догляду, якщо ті не є родичами такій особі.

В даному випадку процедура оформлення документів значно складніша та триваліша. Оскільки для виїзду необхідні наступні документи:

  • Документ, що посвідчує особу
  • Документ про інвалідність або висновок МСЕК про необхідність постійного догляду
  • Довідка про отримання компенсації у зв’язку з доглядом за особою

В даному випадку ніяк не уникнути процедури оформлення компенсації по догляду за особою, яка цього потребує. Звісно саме на цьому етапі можуть виникнути проблеми. Адже зараз всі соціальні служби бачать всюди підступ з метою «незаконного» перетину кордону. І якщо оформити компенсацію Вам перешкоджають служби соціального захисту, то єдиним вихом є знову ж таки суд.

Виїзд опікуна

Багато хто вважає, що легше в судовому порядку оформити опікунство над інвалідом, ніж збирати ряд документів та «вибивати» компенсації по догляду.

Однак хочу звернути увагу, що опіка відрізняється від догляду за особою та не може встановлюватися над кожним інвалідом. Опікунство можливо оформити лише над особою, визнаною судом недієздатною. Для цього особа має вже не в своєму розумі і не при своїй пам’яті або хворий на якісь особливо тяжкі захворювання, найчастіше психічні, або страждає на інші дуже серйозні розлади.

Якщо ж у вас є підстави для оформлення опіки або якщо Ви вже являєтесь опікуном, то для виїзду необхідно буде пред’явити такі документи:

  • Документ, що посвідчує особу
  • Рішення суду про недієздатність
  • Рішення про призначення опікуна.

Хочу звернути увагу, що Міністерство оборони України спільно з Державною прикордонною службою України та Міністерством соціальної політики підготували для них спеціальний довідник з необхідним переліком документів для виїзду за кордон.

У документі зазначені випадки, коли чоловікам віком від 18 до 60 років дозволяється виїжджати за кордон та необхідні для цього документи. Тому Ви можете ознайомитись з таким довідником.

Якщо у Вас виникають питання щодо можливості виїзду та шляхів реалізації такого виїзду, звертайтесь за консультацією до адвокатів АО «Кушнеренко та партнери».