eugen.kushnerenko@gmail.com
Украина, г. Чернигов, ул. Коцюбинского, 49/а, оф. 210

Мы в соцсетях:

Моя практикаСтатьиЗакон про фріланс: що це таке та що потрібно знати?

03.08.2022

Не дивлячись на тяжкі часи та умови воєнного стану законодавець активно працює над новими нормативними актами, які направлені на можливості розвитку бізнеса та легального заробітку.

Одним із таким є прийнятий 18 липня 2022 року ЗУ «Про Внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим часом» (законопроект №5161),  який наразі направлено на підпис Президента України.

Що ж таке фрілансер?

Фрілансер- це особа, яка віддалено та за вільним графіком виконує робочі завдання та може працювати на кількох компаніях одночасно. Ці особи працюють, зазвичай, на підставі цивільно-правового договору як фізична особа-підприємець, а також без будь-якого документального оформлення.

 Зміни передбачені законопроектом.

Пропонується нова стаття 21-1 КЗпП, яка передбачає введення нового виду трудового договору, а саме договору з нефіксованим робочим часом. Особливість такого договору полягає в тому, що в ньому немає конкретної тривалості робочого часу, адже його тривалість визначається в залежності від об’єму наданої роботи. До того ж, якщо така робота відсутня в певний період, то вона може не надаватися взагалі.

Вимоги до укладення трудового договору з фрілансером.

  • Форма договору.

Письмова форма укладення. Типова форма договору повинна бути затверджена Мінекономіки, однак в умовах ведення воєнних дій роботодавці мають право не дотримуватись письмової форми, а достатньо буде лише заяви працівника та наказу роботодавця.

  • Обов’язкові умови договору з фрілансером:

— спосіб та мінімальний розумний строк повідомлення працівника про початок роботи. Тобто ліміти такого повідомлення не встановлені, тому роботодавець може повідомити працівника про початок роботи у зручні для себе строки.

— спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання.

— інтервали часу, під час яких від працівника можуть вимагати працювати. тобто роботодавець залучає працівника лише у заздалегідь погоджені дні тижня та часові проміжки.

Робочий час та режим роботи фрілансера.

Роботодавець самостійно вирішує, коли та на який час необхідно залучити фрілансера до роботи. Спосіб повідомлення про початок виконання роботи повинні бути передбачені трудовим договором. Також роботодавець повинен погодити з працівником режим роботи і тривалість робочого часу. Однак роботодавець повинен дотримуватися встановлених гарантій трудового законодавства, а саме гарантії робочого часу та часу відпочинку. Також роботодавець повинен дотримуватися норм трудового законодавства, а саме:

— тривалість роботи не більше 40 годин на тиждень;

— кількість робочих днів-не більше 6 на тиждень;

— мінімальна тривалість робочого часу фрілансера не може бути меншою, ніж 32 години на місяць.

Винагорода та оплата праці.

Оплата праці для фрілансерів провадиться пропорційно відпрацьованого часу, або виконаної роботи. При цьому фрілансер повинен відпрацювати хоча б 32 години на місяць, а якщо кількість годин менша, або роботи не було взагалі, він все рівно отримає оплату за 32 години. До того ж фрілансери можуть працювати за такою системою, коли оплата праці буде залежати від норм виробітку, а не витраченого часу. В такому разі оплата все рівно повинна дорівнювати сумі, яку працівник отримав би за 32 години в місяць, якщо б він працював згідно погодинній системі оплати праці.

Відповідальність фрілансера.

У випадку порушення умов договору, це може бути відмова фрілансера працювати у визначені договором дні та години, роботодавець може застосувати до нього стягнення у вигляді догани, або звільнення.

Підстави для звільнення.

Фрілансера, як і працівників на загальних підставах, може бути звільнено за його ініціативою та за згодою сторін. До тож проектом передбачені додаткові підстави для звільнення фрілансера. Однак такі підстави повинні бути пов’язані зі здібностями чи поведінкою працівника, або ж з обставинами економічного, технологічного, структурного, або аналогічного характеру. Тобто для припинення трудового договору повинні існувати об’єктивні причини, без таких-звільнення не допускається та вважається протизаконним.

Обмеження за кількістю договорів з фрілансерами.

Важливим є те, що з метою відвернення зловживання таким видом оформлення трудових відносин, встановлюється обмеження, а саме у одного роботодавця договорів з фрілансерами може бути не більше 10% від загальної кількості трудових договорів, а якщо загальна кількість робітників менше 10, тоді дозволяється мати лише один договір з фрілансером.

Обмеження конкуренції та працевлаштування фрілансера.

Проект передбачає, що роботодавець не може заборонити фрілансеру працювати в інших роботодавців. Тобто фрілансер може укладати з іншими роботодавцями як договори про фріланс, так і трудові договори.

Відповідальність роботодавців.

Проект передбачив відповідальність роботодавців, яка пов’язана з можливим зловживанням договорами з фрілансерами. Це стосується підміни звичайних трудових договорів на повний робочий час з нефіксованим робочим часом. Штраф до таких роботодавців застосовується в такому ж розміру, що й для роботодавців, які використовують працю неоформлених працівників, а саме 10 мінімальних заробітних плат за кожного працівника.

Також для роботодавців, які перевищили допустимі 10% договорів з фрілансерами передбачений штраф в розмірі 3 мінімальних заробітних плат за кожного працівника. Аналогічний розмір штрафу передбачений, якщо роботодавці не ведуть облік робочого часу фрілансера.

Отже, проаналізувавши даний закон можна зробити висновок, що фріланс в Україні є новою формою зайнятості, який в подальшому зможе стати новим механізмом забезпечення легальної зайнятості працівників, потреба в послугах яких виникає не постійно, а лише час від часу. Укладення такого договору буде зручним для працівника, який виконує короткострокові роботи та не обмежується виконанням робіт в одного замовника. Однак, для роботодавця особливих змін не відбудеться, так як трудовий договір з фрілансером не передбачає жодного зниження податкового навантаження. Тобто роботодавець, так як за загальним правилом, повинен буде платити за фрілансера всі передбчені законодавством податки та збори, а також оплачувати відпустки та лікарняні.

Тому вибір за Вами, який саме вид працевлаштування Вам підходить. Однак кваліфікована консультація та допомога посприяє уникненню подальших трудових та податкових ризиків, а наше АО «Кушнеренко та партнери» стане надійним та кваліфікованим помічником для Вас.