18.05.2024 року набув чинності оновлений Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Законом удосконалено процедуру мобілізації, військового обліку призовників, військовослужбовців та резервістів, в редакції нового закону відбулись суттєві зміни, щодо підстав для отримання відстрочки, покарання для ухилянтів, а також питання проходження військової служби.
Основні зміни, на які потрібно звернути увагу:
Обов’язково уточнити свої дані в ТЦК.
Військовозобов’язані протягом 60 днів від дня набрання чинності законом зобов’язані уточнити свої облікові дані особисто в тцк сп або через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Щодо громадян, які перебувають закордоном, то вони можуть відправити інформацію до ТЦК СП через електронну пошту, зателефонувати туди або зареєструвати електронний кабінет та оновити в ньому дані.
Підстави для отримання відстрочки від мобілізації:
- особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров’я на строк 6-12 місяців;
- заброньовані працівники;
- особи, на утриманні яких троє та більше неповнолітніх дітей (крім боржників за аліментами);
- батьки-одинаки з дітьми до 18 років;
- жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, а також дитину, хвору на тяжкі хвороби;
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю І чи ІІ групи;
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїм батьком або матір’ю (батьком або матір’ю дружини (дружина), якщо вони вимагають постійного догляду (за висновком лікарів);
- опікуни особи, визнаної судом недієздатною;
- мають дружину (чоловіка) з інвалідністю I або II групи, або одного з батьків, якщо їх більше нема кому доглядати;
- мають дружину (дружину) з інвалідністю ІІІ групи, встановленою внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу чи інших паралітичних синдромів;
- жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків проходить військову службу;
- народні депутати та деякі категорії держслужбовців;
Також, не підлягають призову здобувачі професійної, професійної вищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою і отримують рівень освіти вище попереднього, докторанти та інтерни.
Науковим та науково-педагогічним працівникам буде надаватися відстрочка, якщо вони працюють у навчальних закладах не менше ніж на 0,75 ставки.
Нові підстави для звільнення з військової служби:
- після полону (недобровільного);
- при встановленні інвалідності;
- при призначенні суддею, обранні нардепом;
- генерали за рішенням військового керівництва
- при закінченні терміну дії договору, укладеного під час дії воєнного стану;
- за сімейними обставинами (умови, аналогічні для отримання відстрочки).
Покарання для ухилянтів:
Новий закон передбачає метод запобігання порушення військового обов’язку та обліку у вигляді позбавлення права керування автомобілем у судовому порядку за позовом Територіального центру комплектації та соціальної підтримки (ТЦК СП) на строк до виконання військовозобов’язаним вимог ТЦК СП.
Позбавити права керування автомобілем можливо в разі порушення військовозобов’язаним вимог ТЦК СП з’явитися за повісткою.
Залишається відкритим питання, а чи мають право представники ТЦК та СП силоміць заштовхувати людей до автомобілів та везти на оновлення данних, проходження медкомісію. Відповідь: — ні. Але, як кажуть, є нюанс.
В разі відмови від отримання повістки та вимоги проїхати до ТЦК представники військкомату зобов’язані скласти відповідний акт про відмову особи від отримання повістки. Вказана відмова є сама по собі утворює склад адміністративного правопорушення. Відповідно, вже працівники поліції (як правило, патрульна поліція) мають право здійснити адміністративне затримання до 3 годин для складання адміністративного протоколу, доставки до відділу поліції (не до військкомату!!!!). Хоча в реальності місце доставки може змінитися з відділення поліції та ТЦК та СП, хоча є вже буде поза межами правового поля.
На даний час, представники органів національної поліції не квапляться складати, а ні протоколи адміністративного затримання, а ні власне протоколи про адміністративне правопорушення, проте все може кардинально змінитися після спливу 60-денного строку на оновлення облікових даних чоловіками.
Тоді фактично кожний чоловік, що не оновив данні буде вважатися таким, що вчиняє триваюче правопорушення та виникнуть підстави для затримання, а саме: адміністративного затримання до 3-х годин для складання адміністративного протоколу. Але аж ніяк не для доставки силоміць до ТЦК та СП.
Вжиття заходів щодо примусового доставлення до ТЦК та СП можливе лише після складання адмін. протоколу за нез’явлення за повісткою до військкомату, далі – розгляду справи про адміністративне правопорушення та винесення постанови про адміністративне правопорушення (17 000 гривень штраф), та закінчення строку на оскарження (10 днів); і лише тоді можуть прийматися відповідні рішення про примусову доставку особи для оновлення даних, проходження медкомії.
Це є принциповим моментом, оскільки ми живемо в правовій державі та органи державної влади мають діяти у межах та у спосіб визначений законом. Дотримання вказаних процедур є гарантією забезпечення конституційних прав особи, в тому числі, не бути протиправно позбавленим волі.
Слід зазначити, що наразі обговорюється і можливість продовження строку на оновлення облікових даних чоловіками та, загалом, військовозобов’язаними. Однак, йде мова лише про проект закону. Хоча, на моє переконання, продовження строку на оновлення облікових даних є малоймовірним.
Загалом залишається дуже багато відкритих питань, тому рекомендую звертатись особисто за допомогою адвоката, фахівця у галузі військового права та питань мобілізації.