eugen.kushnerenko@gmail.com
Украина, г. Чернигов, ул. Коцюбинского, 49/а, оф. 210

Мы в соцсетях:

Моя практикаСтатьиЗвільнення під час війни: що потрібно знати?

28.07.2022

Норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», які регулюють трудові відносини, мають важливе значення на період дії воєнного стану.

В цей непростий період багато українців були вимушені покинути рідну державу з метою збереження життя. В кожного з таких осіб виникає питання у сфері працевлаштування, трудової діяльності та звільнення.

Ці питання є найбільш поширеними з запитуваних в даній сфері, а тому ми відповімо на ці не складні, та водночас дуже важливі питання.

Чи може працівник, який отримав статус біженця чи захист в іншій державі, продовжити трудову діяльність в Україні, та чи підлягає такий працівник звільненню?

В даному питанні потрібно виходити з того, чи має такий працівник можливість працювати віддалено, чи ні, адже закон не зобов’язує працівника повідомлять про своє місце знаходження чи отримання статусу. Тобто, якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її виконання віддалено, за допомогою інтернет-технологій, роботодавець може прийняти рішення про переведення працівника на дистанційну роботу, а зараз це буде цілком правильно.

В будь-якому випадку роботодавець ні в якому разі не зможе звільнити працівника за прогул без поважних причин. Та, якщо з працівником відсутній зв’язок, то до з’ясування причин відсутності за ним зберігається робоче місце і посада, однак час таких неявок на роботу не зараховується у стаж роботи, яке надає право на щорічну відпустку, та в загальному не підлягає оплаті.

Тому у випадку, коли працівник у зв’язку з небезпекою для життя і здоров’я під час дії воєнного стану виїхав за межі держави й має можливість працювати віддалено не має правових основ для його звільнення. Таке звільнення вважається незаконним та може бути оспорюване в судовому порядку.

При цьому не кожний працівник може працювати віддалено, тому такому працівнику може бути оформлена відпустка без збереження заробітної плати, а також з ним може бути тимчасово призупинений договір, але ніяк не звільнення.

Також відсутність працівника на роботі у зв’язку з бойовими діями не може бути кваліфіковано як прогул без поважних причин. Тому до вияснення причин відсутності працівника на роботі й отримання від нього письмових пояснень останній вважається працівником, відсутнім за нез’ясованих причин чи обставин.

І навіть, якщо працівник був вимушений покинути робоче місце, виїхав за межі України у зв’язку з бойовими діями, в роботодавця відсутні правові підґрунтя для звільнення за прогул. Але, хочеться зауважити, що зберігати за таким працівником середній заробіток немає підстав та роботодавець не зобов’язаний.

Також ви можете звільнитися самі, розірвавши трудовий договір за власним бажанням, без попередження за 2 тижні, у зв’язку з введенням військових дій в районах, де знаходиться ваше підприємство, установа чи організація.

При цьому, відповідно ст.119 КЗпП України за мобілізованими працівниками та добровольцями територіальної оборони зберігається місце роботи, посада і середня заробітна плата.

Звільнення за прогул в період воєнного стану краще не проводить, так як кожний працівник буде посилатися на неможливість прибуття на роботу через проведення бойових дій, а суд такого працівника відновить на роботі та зобов’яже роботодавця сплатити працівнику компенсацію за кожний день вимушеного прогулу.

Тому якщо Вас незаконно звільнили з роботи під час ведення воєнних дій, Ви маєте право на визнання таких дій роботодавцем незаконними та на відновлення на роботі. Наші спеціалісти допоможуть в цьому питанні та захистять права та інтереси в суді.