eugen.kushnerenko@gmail.com
Украина, г. Чернигов, проспект Миру, 12

Мы в соцсетях:

Моя практикаСтатьиВизнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, є підставою для повернення коштів.

07.09.2022

Уявімо ситуацію. Вам терміново необхідні грошові кошти на покупку, наприклад холодильника. Ви вирішуєте взяти кредит на термінову покупку та укладаєте з банком кредитний договір. З якихось причин Ви не в змозі погасити кредит і виникає заборгованість, мало того, що це основна сума боргу та ще й скажені відсотки за користування кредитом. Банк постійно нагадує про заборгованість згідно договору та, все ж таки, вирішує стягнути борг шляхом вчинення виконавчого напису нотаріуса. Постановою приватного виконавця було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого напису нотаріуса. Таким чином з банківських рахунків у Вас стягуються грошові кошти. Ви не згодні з таким стягненням грошових коштів з ваших банківських рахунків, що ж робити?

Звертаємось до суду з позовною заявою про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, та поверненню стягненого за виконавчим написом.

Відповідно до частин першої, другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Особа, яка внаслідок правомірних або неправомірних дій або подій безпідставно збагатилася в результаті невигідних наслідків для іншої особи, зобов`язана повернути безпідставно набуте майно цій особі. Будь-яке збагачення визнається безпідставним, якщо особа, що збагатилася, не мала права на збагачення за рахунок потерпілого, або в разі, коли потерпілий не погоджувався на настання не вигідних для себе наслідків. Не має права на збагачення особа, що отримала його за недійсним актом, судовим рішенням або недіючою нормою права. Збагачення є безпідставним, і якщо потерпілий сам надав його для мети, що не була досягнена, або з очікуванням, яке не справдилося.

Одним із випадків відпадіння підстави набуття (збереження) може бути скасування вищою інстанцією рішення суду, що набуло чинності, або визнання судом таким, що не підлягає виконанню, виконавчого напису нотаріуса, на підставі якого було здійснено стягнення майна (коштів).

Рішення суду про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, який набрав законної сили і за яким відбулося повне або часткове виконання є правовою підставою для виникнення зобов`язання з повернення майнащо набуто без достатньої правової підстави, оскільки з моменту ухвалення такого судового акту правова підстава вважається такою, що відпала.

Відповідно до статті 1212 ЦК України у такому разі набувач такого майна з моменту набрання судовим актом законної сили, зобов’язаний повернути потерпілому все отримане майно.

Отже, встановивши, що правові підстави набуття відповідачем грошових коштів, що стягнені з позивача на підставі виконавчого напису нотаріуса, який у подальшому визнаний судом таким, що не підлягає виконанню, відпали, отримані відповідачем кошти підлягають поверненню позивачу відповідно до статті 1212 ЦК України.