eugen.kushnerenko@gmail.com
Украина, г. Чернигов, ул. Коцюбинского, 49/а, оф. 210

Мы в соцсетях:

Моя практикаСтатьиПільгове розмитнення авто, що не встигли пройти митницю до 01 липня 2022 року, але вже були ввезені

18.07.2022

На початку війни Верховна Рада прийняла рішення звільнити громадян від сплати мита та ПДВ на ввезення транспортних засобів з Європи. Зазначене було зроблено з метою спрощення порядку ввезення авто для потреб ЗСУ. Однак багато громадян вирішили скористатись нульовим розмитненням та придбати «євро бляху» для особистих потреб.

За даними митниці, від початку війни й до кінця травня в Україну завезли 119 тисяч автомобілів, які розмитнили без оподаткування. Ймовірно, підрахувавши кількість грошей, які країна не отримала через нульове розмитнення, депутати вирішили скасувати пільги та повернути мито та ПДВ. Було прийнято законопроект №7418, який був підписаний Президентом та вступив в дію з 01.07.2022 року.

Тобто, з 01.07.2022 року розмитнення автомобілів відбувається за правилами повної сплати всіх митних платежів.

Однак виникає питання: Що робити власникам авто, які ввезли транспортний засіб до 01.07.2022 року, але не встигли пройти всі формальності?

Таких авто, які заїхали в останні дні червня, досить багато. Всіх їх почали оформляти вже у липні (навмисно чи випадково залишається лише здогадуватись). При цьому при оформленні таких автомобілів всім було відмовлено у пільговому розмитненні за нульовою ставкою.

Напевно більшість громадян, якщо не всі, сплатили митні платежі щоб все ж таки завезти бажаний автомобіль. Однак не всі розуміють правомірність такої вимоги прикордонників.

Давайте розбиратись.

Підпунктом 69.24 Пункту 10 Перехідних положень ПКУ було встановлено, що «Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту».

Тобто йде мова про таку операцію, як ввезення транспортних засобів. При цьому, розуміється, що ввезенням є подання попередньої митної декларації. Попередня митна декларація відповідно до ст. 259 МКУ подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.

Тобто, ті особи, які встигли подати попередню митну декларацію, мали б завершити розмитнення за нульовою ставкою. Тому, можна вважати вимогу прикордонників про сплату мита неправомірною та такою, яку можна оскаржити.

Наразі навіть існують законопроекти, які передбачають надання дозволу на завершення розмитнення авто митна вартість яких не перевищує еквівалент 10 тисяч євро (включно) із застосуванням податкових пільг та митне оформлення яких не завершено у разі подання попередньої митної декларації для ввезення таких ТЗ до 01.07.2022 року. Ймовірно, невдоволеність населення призвела до розуміння помилок. Однак ще не відомо чи приймуть такий законопроект чи всі будуть вирішувати питання в судовому порядку. При чому, є чималі шанси повернути сплачені митні платежі.

Якщо у вас виникли питання з приводу ввезення, розмитнення транспортних засобів, спорів з прикордонниками – звертайтесь за консультацією. Також ми допоможемо в представництві Ваших інтересів у суді.